• Реквізити для оплати Кредиту
 • Іван Бебко: «Банкіри будуть просити в мене гроші»

  Новый Формат №15(325) 4 апреля 2012г

  Трохи більше року тому відомий у Херсоні підприємець, засновник першо­го на Півдні України автосалону, а нині президент корпорації «Bebko - Auto» Іван Бебко заснував кредитну установу, яку назвав «Бебко Фінанс». Під час тривалої економічної кризи таке рішення було дуже ризикованим. Бізнес­мени й пересічні громадяни з жахом згадують ті часи, коли банки заморо­жували депозити, а кредитні спілки просто «лопалися», відбираючи у людей їхні заощадження. Однак, створення «Бебко Фінанс» себе виправдало. Чи є якісь секрети, які допомогли новій кредитній спілці не лише утриматися на плаву, а й набрати обертів? Із цим запитанням ми звернулися до Івана Яковича Бебко.

  Іване Яковичу, як Ви зважилися на такий ризи­кований крок?

  - Я побачив, що ми занадто залежимо від факторів, на які не маємо впливу. Я маю на увазі банки, які підкоряють­ся наказам НБУ. Адже не може такого бути, щоб усі банки зразу залишилися без коштів. Однак, вони всі дружно при­пинили видавати депозити та кредитувати. І мене це обу­рило. Тому рада директорів нашої корпорації прийняла рішення створити власну фінансову структуру. Так з’яви­лася кредитна спілка «Бебко Фінанс».

  У попередньому інтерв’ю Ви розповідали, що пропонуєте своїм вкладникам чесну ставку. Яку саме?

  - В нашій кредитній спілці ставка за депозитами складає 24% річних. Як бізнесмен я не вважаю, що вона дуже висо­ка. У 2009 році був період, коли більшість банків пропону­вали приблизно 27-28% річних. Проте зараз їхні ставки зни­зилися до 14-15%. Ми ж, як і раніше, розміщуємо депозити під 24%. Це чесна ставка по відношенню до наших вклад­ників. Усі банки світу (й Україна не виключення) пропону­ють процент, який у кращому випадку перекриває інфляцію. Якщо в японських банках ставка за депозитами складає 0,01%, а в американських - 1%, це лише означає, що в Японії інфляція становить орієнтовно 0,01%, а в США - 1%. Відповідно, в Україні рівень інфляції коливається у межах 12-14%. Я ж як чесний бізнесмен пропоную нашим вклад­никам чесні умови - заробити 10% понад інфляції.

  Ви розміщуєте вклади лише в гривні?

  Так. Я вважаю, що якщо наша держава - Україна, то й грошова одиниця має бути державною.

  На яких умовах «Бебко Фінанс» видає кредити?

  За процентними ставками ми з банками не конкурує­мо. Але пропонуємо деякі переваги, які для багатьох по­зичальників є більш привабливими, ніж нижча процентна ставка. Наприклад, завтра ви можете звернутися до бан­ку і, припустимо, сказати: «В мене є ідея, як розпочати вигідний бізнес, дайте мені кредит 20 тис. грн. ». Перше запитання банківських клерків буде: «Яка у вас застава?». Ми можемо надати кредит без застави або згадаємо про неї в останню чергу.

  Я розраховую, що до кінця року кре­дитна спілка «Бебко Фінанс» за обсяга­ми розміщених депозитів і виданих кре­дитів стане серед кредитних спілок Херсонської області першою. А до кінця наступного року, я впевнений, ми вже складемо серйозну конкуренцію банкі­вським установам.

  Одна з переваг Вашої кредитної спілки - опе­ративність оформлення кредитів. Як це працює на ділі?

  Наприклад, заходить людина в автосалон у суботу і каже: «Я хочу вже сьогодні поїхати на цьому автомобілі. Але в мене є лише 50% від його вартості. Я зможу це зробити?». Ми в автосалоні «Веbko-Auto» кажемо: «Так, зможете». Жодний інший автосалон не те, що на Херсонщині - в Ук­раїні такої можливості не дає, тому що жоден банк не прокредитує людину в суботу. І такі випадки непоодинокі. Роз­повім вам на конкретному прикладі. Людина хоче купити машину, яка коштує 300 тис. грн. В неї є 200 тисяч, але сісти за кермо вона бажає негайно. Скажіть, будь ласка, якщо лю­дина бере кредит на 3 місяці, наскільки для неї є принци­повим розмір процентної ставки? Порівняйте самі, скільки треба буде заплатити за користування банківським креди­том (із річною ставкою 17%) і кредитом «Бебко Фінанс» (38%). Якщо людина бере кредит на 100 тисяч, банку за 3 місяці користування коштами вона сплатить приблизно 4250 грн. А якщо вона бере кредит у «Бебко Фінанс»? Сума відсотків за три місяці буде дорівнювати приблизно 9,4 тис. грн. А тепер думайте самі. Людина купує машину, про яку мріє, за 300 тис. грн. Що для неї важливіше: не переплатити цю різни­цю в 5150 грн. чи якнайшвидше отримати омріяний автомобіль? При всьому цьому, якщо вона купує машину вартістю від 300 тис. грн., то може отримати знижку на авто в 5000 грн. Фактич­но для неї ставка буде не 38%, а 17%. І мрія збулася, і перепла­чувати не довелося. Це - приклад реальної конкуренції.

  Чи відчуває кредитна спілка «Бебко Фінанс» кон­куренцію з іншими фінансовими установами?

  Взагалі конкуренції на фінансовому ринку як такої не існує. Тут дуже багато різних нюансів. Більшість банків на­стільки, вибачте на слові, «зажерлися», що навіть не хо­чуть думати про ці нюанси. Жоден із менеджерів банків не візьме калькулятор і не запропонує якісь індивідуальні умови кредитування. Саме тому банки нам не конкурен­ти. Вони стануть нашими конкурентами, коли в нас будуть мільярдні обсяги. Але навіть коли ми досягнемо таких по­казників, підхід до наших клієнтів залишиться таким са­мим, яким він є сьогодні.

  Іване Яковичу, Ви казали про те, що ставите пе­ред собою досить амбітну мету - зробити «Бебко Фінанс» фінансовою установою номер один в нашій області. Чи визначили Ви конкретні строки для її досягнення?

  Я розраховую, що до кінця року кредитна спілка «Бебко Фінанс» за обсягами розміщених депозитів і виданих кредитів стане серед кредитних спілок Херсонської об­ласті першою. А до кінця наступного року, я впевнений, ми вже складемо серйозну конкуренцію банківським ус­тановам. Я не приховую своїх амбіцій і заявляю про те, що доб’юся того, що банкіри будуть просити в мене гроші. Сказати по правді, вони вже просять... У більшості банків «руки зв’язані», вони не мають такої свободи, яку маю я. Так, вони мають додаткові фінансові важелі (на­чебто можуть брати гроші в Нацбанку). Та насправді гро­шей вистачає у людей. У будь-якій країні світу саме на­селення є найбільшим джерелом фінансів. І якщо вести грамотну, чесну і порядну політику зі своїми партнерами (а кредитна спілка від банку відрізняється тим, що кож­на людина, яка бере кредит чи кладе кошти на депозит, стає членом спілки, тобто моїм партнером по бізнесу), ми в підсумку задавимо коштами будь-який банк. Я ство­рив цю структуру для заробляння грошей. Ті люди, які це зрозуміли, приводять своїх друзів і знайомих, і кількість наших вкладників зростає з кожним днем.

  В нашій кредитній спілці ставка по депо­зитах складає 24% річних. Це чесна ставка по відношенню до наших вкладників. Усі банки світу пропонують процент, який у кра­щому випадку перекриває інфляцію. В Ук­раїні рівень інфляції коливається у межах 12-14%. Я ж як чесний бізнесмен пропоную нашим вкладникам чесні умови - заробити 10% понад інфляції.

  Багато херсонців, які у пору кризи зіткнулись з «нечесною грою» кредитних спілок і банків, тепер воліють тримати гроші вдома. Як Ви можете їх пе­реконати, що в «Бебко Фінанс» їхнім збереженням нічого не загрожує?

  Будь-яке підприємство чи організація (окрім фінансової) працює за схемою гроші-товар-гроші. Чи то фермер, який за гроші засіває поля, зрошує, турбується і робить усе чес­но та правильно. Але несприятливі погодні умови, чи низька ціна на продукцію можуть призвести до того, що фермер прогорить. Чи то якесь виробництво, що купує обладнання та технології та починає виробляти якусь продукцію. Але зміна кон’юнктури ринку або смаку покупців призводить до того, що товар не купують. І виробник прогорів. Насправді фінансова структура «прогоріти» може лише в двох випадках: або цього забажає її керівництво, або з боку державних органів на неї йде цілеспрямована атака. Дійсно, зараз багато людей бояться нести свої гроші кредитним спілкам, побоюючись, що це чергова «піраміда». Насправді будь-яка кредитна спілка не може працювати як їй заманеться. Ми не можемо, наприклад, приймати депозитів стільки, скільки влізе у сейф або кімнату, та не можемо видавати кредити кому заманеться і будь-яки­ми сумами. Кожний крок, кожна дія та кожна копійка, прийня­та та видана, жорстко лімітована та контролюється державою.

  А ще скажіть мені, якщо я назвав цю структуру «Бебко Фінанс», можу я хотіти, щоб вона «луснула»? Якщо я це допущу, який сенс мені далі жити й працювати у цьому місті? Я дав цій структурі своє прізвище! Так що в мене два шляхи: або зробити так, щоб вона росла і процвітала, або перекреслити все своє життя. Візьміть будь-яку банківську установу. Чи зможете ви у разі по­треби зателефонувати її керівнику? Хоча б місцевому - я вже не кажу про київського? Ні. А мій телефон завжди увімкнений, номер (050 318-52-49) опублікований на сайті нашої корпорації. У наше цифрове століття який сенс ховатися? Особливо лю­дям, які збираються займатися бізнесом чесно. А в своїх си­лах, знаннях та правильності підходу своєї команди я впевнений.

  До речі, банки часто переконують людей класти гроші на де­позити, посилаючись на те, що вони є учасниками Фонду га­рантування вкладів. Чи означає це, що в разі банкрутства бан­ку вклад буде повернений за рахунок коштів Фонду? Так, але усім вкладникам не вистачить. Та у пересічного громадянина, який не володіє всією інформацією, складається думка, що саме йому вистачить. Участь у Фонді гарантування вкладів оз­начає лише те, що на його рахунки банками перераховується біля 0,25% від кожного вкладу. В Україні загальний обсяг вкладів (депозитів) фізичних осіб в учасниках Фонду гарантування вкладів на 01.10.11 складав 276,4 млрд. грн., а фінансові ре­сурси Фонду складали всього 4,493 млрд. Рахуйте самі, яка це частка. Так що сподіватися на Фонд не варто, більш правиль­ним буде вірно обрати установу, в якій розмістити гроші.

  Св. фін. установи КС № 920 ДКРРФПУ від 15.07.2010р.

  Ліцензія АВ № 534939 ДКРРФПУ від 25.11.2010р.

  Аліна Медведевa